Bivojova heraldika

Rodové erby

<< Předcházející - Následující >>Šturm z Hranic

V červeném štítu je šedá heraldická nestvůra, přední polovina kozoroha s ocasem ryby. V pravém horním rohu štítu je zlatá šesticípá hvězda.
V klenotu jsou otevřená dělená křídla, pravé červeno-stříbrné a levé stříbrno-červeně. Mezi křídly roste zlatá hůl, na jejimž vrcholu sedí stříbrná holubice a kolem hole jsou obtočení dva zelení hadi, hledící proti sobě.
Přikrývadla jsou červeno-stříbrná.

Pro polepšený znak Šturmů z Hranic jsem vyšel z popisu a kresby znaku Jana Bohutského, který byl přijat ke znaku Oldřicha Šturma (článek Michala Fialy Tři studie k české renesanční heraldice).
V prvním a čtvrtém červeném poli je původní znamení šedého mořského kozoroha (přední polovina kozoroha s ocasem ryby) a zlaté šesticípé hvězdy v pravém horním rohu pole. Ve druhém a třetím modrém poli je na zlatém věnci (psáno loubku, doufám, že jde o tutéž věc), na kterém je celkem šest růží, střídavě červených a stříbrných.
V klenotu jsou otevřená křídla, pravé je dělené zlato-modře a levé červeno-stříbrně. Mezi křídly je podle literatury věnec s růžemi z druhého a třetího pole štítu (Sedláčkova Heraldika), na kterém sedí stříbrná holubice. (Jan Bohutský má mezi křídly původní figuru z klenotu Šturmů, hůl obtočenou dvěmi hady, na které sedi holubice.)
Přikrývadla jsou vpravo červeno-stříbrná a vlevo modro-zlatá.